Sansür

Yıllardır anlam veremedigim birsey var; TV’de sansür..

Bu sansürün sınırlarini tam olarak kim belirliyor? 1-2 kisi telefon edipte “biz rahatsız olduk” dediginde ya kanalı kapatıyorlar, yada diziyi / haberi cezalandırıyorlar.

Türk Aile Yapısı; sansürlerin bir çoğunun bahanesi buydu bir dönem. Nasıl bir yapı bu? Böyle bir yapı standardı mı var? Bize bildirilmedi de bu yapı. 16-17 sene Milli Egitim’e bağlı okulda eğitim gördüm, bundan hiç bahsetmediler. Gerekli bilgiyi / açıklamayı nerden bulabiliriz?  Gelen şikayet telefonlarına yalakalık yapmak için üretilmiş bir bahane mi yoksa?  

Hatırlıyorum “rövaşata çeken süt ineği” vardı bir ara.. Yayından kalktı kısa süre sonra. Dedikodulara göre rövaşataya kalkan ineğin memeleri gözüktüğü için şikayet etmiş yurdum insanı.

Hollywood filmlerine bakıyorum bazen. Arkada gazlı içecek çeşidi tabir edilen kola reklamları var. DVD’de izlerken sorun yok. TV’ye gelince adam reklamı kapatıyor. Sebep? Belliki kolacı (!) vermis onun parasini filmde gözüksün diye. Sanata destek yani.O reklam olmasaydı o filminde bütçesi düşecekti ve izlediğimiz kadar keyifli olmayacaktı belki? Ama film zavallı ülkemde yayınlandığı zaman kaybetmeye çalışıyoruz yazıyı. Anlamadığım sponsor kolacı reklamı sadece Amerika’da yayınlansın diye mi ödüyor? Eğer öyle olsaydı filmin 2 versiyonu olmaz miydi?

Bizde diziyi sokakta çekerler, sonra arkadaki dükkanın tabelasını kapatmaya çalışırlar montajda. Ya dogru düzgün cekin; silmeyin yazıyı, yada doğru düzgün çekin, gidin firmayla konuşun önüne tabela asın o sahne için. Kaldırın 1 saat sonrada, verin firmanın parasını bide. Para mı yok? kolacıyı arayın ayarlar birseyler…

Son zamanların adeti sigaraya çiçek yapıştırma. Sanırım her kanal uygulamıyor. Kimisi çiçek yapıştırırken kimisi blur‘lüyor. Yani bu konuda da standart yok !! 

Neden sigara sansürleniyor? 18 yasindan küçükleri özendirmemek için mi? Sigaranın yanındaki rakı dolu, şarap dolu bardaklar neden sansürlenmiyor peki? Onlarda sorun yok mu? Özenebilirler mi? Yada daha mı zararsız? Sigara genelde içeni öldürürken alkol birçok kişiyi öldürmeye sebebiyet vermiyor mu?

Yada sansürlenecegi bile bile, neden hala dizi/film cekerken tütün ve tütün ürünleri kullanılıyor? Görüntüyü iyice kötüleştirmek icin mi? Bizi “üfff”letip sinirlendirmek icin mi?

3-4 yaşında aklı ermemiş çocuğun kafasındaki “çiçek içen insan” figürünün yarattığı etkiden bahsetmiyorum bile!…

Reklam

Hakkında Haktan Keskin
www.haktankeskin.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: